Tentogra – gramofony poza schematem

Tentogra Oscar

Tentogra turnables – tak brzmi pełna nazwa producenta gramofonów mającego swoją siedzibę w Ksawerowie pod Łodzią. Jednocześnie to nie tylko ciekawa nazwa, bo także i wzornictwo dwóch aktualnych produktów firmy – a mowa o gramofonach Gramy VTA oraz Oscar – jest nie dość, że oryginalne, to niewątpliwie zdradza też jak najbardziej hi-endowe aspiracje twórcy.

A tak pisze o swoich produktach Pan Wojciech Samołyk, twórca gramofonów Tentogra:

“Paradygmat wizualny gramofonu niewiele się zmieniał przez ponad sto lat od czasów Emila Berlinera – pomysłodawcy płaskiej płyty gramofonowej. Powielany przez producentów gramofonów powoduje, że bardzo trudno jest twórcom tych urządzeń stworzyć coś nowego. Gramofony nie muszą być takie same lub podobne do siebie. Przecież weszliśmy w nowe tysiąclecie już prawie 20 lat temu. Tak jak przez stulecia zmieniały się trendy w architekturze i sztuce, tak rozwój techniki XXI wieku również wizualnej sprawił, że inspiracją dla stworzenia gramofonu Tentogra GRAMY VTA jest po prostu NOWA ERA. Być może kosmiczna…”

Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza w czasach, kiedy – nie oszukujmy się – sporo produktów jest, mniej lub bardziej, lecz jednak dość podobnych do siebie. I producent musi wykazać się kreatywnością, jeżeli chce być dostrzeżony. W przypadku marki Tentogra można śmiało stwierdzić, że – patrząc chociażby na wizualną stronę rzeczy – ani fantazji, ani tym bardziej polotu – firmie spod Łodzi odmówić nie można. Nawet zwolennicy minimalizmu mogą dojść do wniosku, że mamy tutaj do czynienia z niezwykle ciekawym podejściem do tematu nie tylko wyglądu, ale i połączenia różnych materiałów w jedną, przeciekawą całość.

Tentogra Gramy VTA

Gramofon ten jest mniejszym z obecnie oferowanych modeli. Posiada przy tym unikalny wygląd i autorskie rozwiązania konstrukcyjne. Z kwestii technicznych: Tentogra Gramy VTA umożliwia chociażby użycie dwóch ramion, a to dzięki zastosowaniu dwóch odseparowanych plint. Jest także, zastosowana dla każdej z plint osobna, regulacja wysokości ramienia, czyli VTA.

Gramofon ten zasilany jest z sieci, jednakże producent przewidział również możliwość zastosowania zasilania bateryjnego. Standardowe natomiast funkcje to chociażby licznik przebiegu wkładki gramofonowej, regulacja prędkości 33/45/78 RPM, czy dodatkowe oświetlenie w dwóch kolorach.

Tak konstruktor pisze o Gramy VTA:

“Zaprojektowałem go inspirując się lotnictwem i techniką samochodową. Był jakby rozwinięciem gramofonu WoWo, który powstał jako koncepcja trochę wcześniej. Gramofon posiada sterownik z aplikacją do zliczania czasu jednej wkładki. Oczywiście Gramy tak jak Oscar jest gramofonem dwuramiennym. Jego cechą konstrukcyjną jest innowacja w postaci regulacji VTA z poziomu gramofonu. Regulacja jest niezależna dla obydwu ramion poprzez to, że każda z plint jest podparta w trzech punktach na kulach ceramicznych. Gramofon może być napędzany baterią. Bateria jest wyposażeniem dodatkowym. Sterownik ma możliwość kontroli prędkości w czasie rzeczywistym. W konstrukcji talerza używam tzw. mokrego łożyska, które jest bardzo ciche (parametr “rumble”). Ramiona, które są predestynowane do tego modeli to Kuzma Stogi S-12″ oraz Kuzma Stogi 313 Ref. Nie potrzebujemy ramion z regulacją VTA ponieważ są drogie a GRAMY zapewnia możliwość regulacji wysokości w “locie”. Gramofon waży 45 kg, jest wykonywany ze specjalnych stopów aluminium i lakierowany na mokro.”

Cena tego modelu to 54 tyś. PLN.

Tentogra Oscar

Ten gramofon to z kolei przykład na bezkompromisowe podejście do tematu. I to zarówno patrząc od strony wizualnej, jak i także przez pryzmat zastosowanych w nim rozwiązań. Przede wszystkim mamy zasilanie akumulatorowe. Producent informuje, że “duża bateria wystarcza na ponad 60 godzin grania”. Oczywiście mamy wskaźnik rozładowania baterii i zautomatyzowaną funkcję ładowania.

Tentogra Oscar

To, co najciekawsze jednak – to konstrukcja mechaniczna. Otóż w przypadku Tentogra Oscar mamy tutaj trzy osobne mechanizmy odsprzęgające od niepożądanych wibracji podłoża, odpowiednio (za producentem):

“Pierwsza faza to poduszki magnetyczne znajdujących się w stopach.

Druga to pneumatyczna podstawa pod gramofonem wykonana ze specjalnie sklejanych warstw drewna pod ciśnieniem 1000 ton/m kwadrat, wypełniona 130 elementami pneumatycznymi i wykończona skóra naturalną.

Trzecia faza dzięki specjalnej konstrukcji wewnętrznej oraz dużej masie gramofonu i obudowie konstrukcji z wielokrotnie lakierowanego lub fornirowanego i lakierowanego na wysoki połysk mdf.”

Jeżeli weźmiemy powyższe pod uwagę – to nie dziwić powinna masa gramofonu: 70 kg oraz około 100 kg ze stolikiem. Ten ostatni można dodatkowo zasypać piaskiem. Co tu dużo mówić, podejście jak najbardziej bezkompromisowe.

Tentogra Oscar

Powstanie gramofonu Tentogra Oscar to również niezwykle ciekawa historia, którą – ponownie – najlepiej oddadzą słowa konstruktora:

“Pierwszy Oscar jako prototyp został stworzony dla Jurka Owsiaka(nr.0001 w 2016) i i zasilił WOSP podczas zeszłorocznej aukcji Allegro. Wcześniej Pan Jurek Owasiak odwiedził nas na AVS 2019. Jest relacja z tego spotkania na youtube. Oscar jest tak jak pan zapewne już wie ze strony hołdem dla mojego mistrza brazylijskiego architekta Oscar’a Niemeyera. Jest odwzorowaniem fragmentu miasta Brasilia, modernistycznego założenia architektoniczno-urbanistycznego, jego dzieła życia. Tym fragmentem jest Pałac Kongresów. Pierwsza prezentacja dwu modeli Oscarów odbyła się w 2017 roku. Zostały zaprojektowane i zrealizowane osobiście przeze mnie.”

Jeżeli spojrzymy na ten model tak całościowo – to w sumie nie powinna zdziwić cena, która także plasuje go na wyższych poziomach hi-endu: 85 tyś PLN.

Tentogra WoWo – już niebawem

To trzeci, najnowszy gramofon tej marki, który już niebawem wejdzie na rynek. Będzie przy tym – z ceną oscylującą w okolicach 19 tyś. PLN – najbardziej przystępnym produktem Tentogra i można też powiedzieć, że niejako wstępem do oferty firmy. Co ciekawe, tutaj także możemy mieć – opcjonalnie zasilanie bateryjne oraz możliwość zastosowania dwóch ramion. A jeżeli już przy ramionach jesteśmy – to z gramofonem dostajemy ramię Kuzma Stogi 12″.

Tentogra WoWo

A tak przedstawia się WoWo w słowach konstruktora:
“Tentogra Wowo został zaprojektowany dla szerokiego grona audiofili z uwagi na rozmiary i przystępną cenę. Powstał w ten sposób najmniejszy z moich gramofonów, trzeci z serii po modelach Tentogra Oscar i Gramy VTA. Inspiracją tego modelu była prostota i nawiązanie do gramofonów vintage choćby z uwagi na szybki dostęp do wszelkich regulacji. Bazy są rozsuwane tak aby móc używać dwu ramion o długościach 9″- 14″. Każda z baz posiada dodatkowo absorbery drgań. Do napędu talerza użyłem silnika takiego jak w modelu Oscar. Każda z prędkości 33, 45 i 78 RPM jest załączana gałką znajdującą się z przodu gramofonu. Aktualna prędkość jest sygnalizowana odpowiednią diodą na czołówce gramofonu. Silnik jest niezależnym obiektem niezwiązanym z konstrukcją aby nie przenosił na nią drgań. Do zasilania może być używana bateria nie będąca na wyposażeniu standardowym. Proponowane ramiona to Kuzma Stogi S-12″, Kuzma Stogi 313 REF, Tentogra Planette, które ukaże się w styczniu. Talerz gramofonu wykonany jest z akrylu lub POM. Gramofon bez wyposażenia waży 35 kg.”

 

Kontakt do producentahttps://www.tentogra.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*