Aqua LinQ – interfejs sieciowy z autorskimi rozwiązaniami

Aqua LinQ

Włoska marka Aqua Acoustics Quality jest dobrze znana – chociaż może nie na szerszą skalę u nas – przede wszystkim ze względu na swoje przetworniki cyfrowo-analogowe. Przetworniki te swego czasu wprowadziły niemałe zamieszanie. Nie tylko dlatego, że oferują znakomite brzmienie, ale także ze względu na ich konstrukcję. Otóż Aqua nie używa tutaj żadnych gotowych układów, po które tak chętnie sięgają inni producenci. A zamiast tego stosuje swoje własne rozwiązania oparte o specjalnie zaprojektowane do konwersji sygnału audio drabinki rezystowowe. Mało tego, w takim chociażby modelu La Scala – w torze wyjściowym mamy lampy, co jest jeszcze rzadziej spotykane. Aqua LinQ także idzie tą drogą, jak najbardziej mamy tutaj kilka ciekawych decyzji konstrukcyjnych.

Aqua LinQ

Tym razem firma wprowadza interfejs sieciowy, poniekąd dedykowany do zastosowania z produkowanymi przez siebie przetwornikami La Voce S3, La Scala i Formula xHD. Acz nie tylko.

Aqua LinQ

Firma tak pisze o swoim najnowszym urządzeniu:

“Nowy LinQ został stworzony w oparciu o precyzyjną ideę. Szybkie i standardowe rozwiązania techniczne nie przynależą do filozofii aqua”

Inaczej rzecz ujmując – mamy tutaj urządzenie nie dość, że modularne, to jeszcze zaprojektowane od podstaw. Firma ma w planach dodanie funkcjonalności RAAT (Roon Ready). Jednym z niewątpliwie ciekawszych rozwiązań jest zintegrowanie switcha sieciowego w urządzeniu. Aqua twierdzi, że taka decyzja została podjęta po testach odsłuchowych. Także z powodu brzmienia – w Aqua LinQ zrezygnowano z interfejsu USB, a zamiast tego mamy S/PDIF, AES/EBU, AES oraz AQlink, czyli interfejs I2S. Urządzenie komunikuje się z siecią za pomocą interfejsi RJ-45.

Aqua LinQ

 

Najważniejsze cechy Aqua LinQ, jakie można wymienić to:

– Autorska adaptacja dwustopniowego hybrydowego modułu FPGA zawierajacego specjalnie napisany kod.
– Bezkompromisowy interfejs AQlink PRO korzystający ze sprawdzonego protokołu I2S.
– Dostępne już teraz wsparcie dla Roon Ready oraz UPnP DLNA.
– Modularna konstrukcja, dwa transformatory typu C-Core oraz selekcjonowane części.

Ceny Aqua LinQ wyglądają – za producentem – następująco:

“LinQ HQPlayer NAA Module cod. E15-HHQPlayer NAA Module Outputs: AQlink
I2S – Dual AES output PCM 384 kHz – DSD 128: 25,500zł

LinQ UPnP DLNA module cod. E15-UUPnP DLNA module Outputs: AQlink I2S –
Dual AES output PCM 384 kHz – DSD 128: 25,500zł

LinQ UPnP DLNA – HQPlayer cod. E15-UHUPnP DLNA and HQPlayer NAA modules
Outputs: AQlink I2S – Dual AES output PCM 384 kHz – DSD 128: 31,300zł”

Urządzenie do budżetowych z całą pewnością się nie zalicza, jednakże pamiętajmy, że włoską markę Aqua Acoustic charakteryzuje jeszcze jedna istotna cecha – modułowość. Oznacza to, że gdy pojawi się nowa wersja przetwornika, to nie musimy pozbywać się urządzenia, które już mamy, tracąc przy tym zainwestowane pieniądze. Możemy po prostu zrobić upgrade kupując nowy moduł odpowiedzialny za wsparcie dla najnowszych formatów. A to w dzisiejszych czasach, przy obecnej dynamice na rynku strumieniowania audio jest nie lada zaletą.

Dystrybutorem firmy Aqua jest bygdoski Audio-Connect: https://audio-connect.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*