
Spendor to marka to legendardna brytyjska marka założona w 1960 roku przez Spencera i Doroty Hugges. Nazwa firmy to połączenie “Spen” i “Dor”. Jest to przy tym jeden z tych producentów, za którym poniekąd stoi wydział inżynierii BBC. Bo to właśnie tam wiele lat pracował Spencer Hughes. Pierwsze zespoły głośnikowe tej marki, czyli BC1 wprowadzone – tak, to nie pomyłka – ponad 50 lat temu szybko stały się pewnego rodzaju punktem odniesienia do tego, jak naprawdę powinien brzmienić wysokiej klasy monitor.
W fimie na przestrzenii lat sporo się zmieniło, jednak dalej konstruktorom marki z brytyjskiego Hailsham przyświeca cel tworzenia kolumn transparentnych i muzykalnych zarazem. CEO firmy, Philip Swift, zawsze podkreśla, iż niezwykle istotnym jest zrozumienie wpływu pomiarów oraz obiektywnych czynników na to, co słyszymy.
Spendor posiada teraz trzy linie produktów: Linię A, Linię D oraz Linię Classic.
Linia A – to cztery modele (a liczą wariację modeli A1, czyli A1C to w zasadzie pięć), jeden podstawkowy (plus wspomiany centralny – na foto poniżej) oraz trzy wolnostojace.
Linia D – to dwa modele z zaawansowanymi technologicznie przetwornikami. Czyli specjalnym głośnikiem wysokotonowym LPZ, głośnikami średniotonowymi posiadającymi membrany z polymeru LP77 oraz najnowszymi driverami ba basie. Te ostatnie to także nowe opracowanie Spendora i posiadają membrany kompozytowe wzmacniane kevlarem i są wsparte poprzez piąta generację podwójnych portów bass-reflex w konfiguracji Venturi. Firma z powodzeniem stosuje to rozwiązanie od lat – ma ono zapewnić doskonały bas, bardziej przypominający definicją ten, jaki znamy z (odpowiednio zaprojektowanej) obudowy zamkniętej.
Jednakże to, co nas zapewne będzie najbardziej interesować, to Linia Classic. Linia ta składa się z siedmiu zestawów głosnikowych oraz specjalnie do nich zaprojektowanych podstawek.
W Linni Classic mamy trzy dwudrożne modele podstawkowe: Classic 4/5, Classic 3/1, Classic 2/3. To można powiedzieć klasyczne monitory, w których przetwrwał duch BBC, a jedncoześnie są zaprojektowane z zastosowaniem nowoczesnych przetworników.
Do tego dwa trójdrożne modele podstawkowe: Classic 1/2 oraz Classic 100. Całość zamykają dwa modele, które można uznać za pewnego rodzaju jasny komunikat. Mowa oczywiście o modelach Classic, a w szczególności o dwóch “wersjach specjalnych”: Classic 100 Ti oraz Classic 200 Ti.
Tytanowa przednia ścianka w modelach Classic 100 Ti i Classic 200 Ti
To nie pomyłka – inżynierowie Spendora zdecydowali się na takie właśnie rozwiąznie. To chyba tak na wszelki wypadek, żeby nikt sobie nie pomyślał, że firma z Halisham opiera się na archaicznych i mało ambitnych rozwiązaniach.
Jak zapewne zdążyli się Państwo domyśleć – nowym dystrybutorem Spendora jest krakowski Audio Center Poland
Nie powinno to w sumie dziwić, bo firma ma w swojej ofercie kilka klasycznych brytyjskich marek – takich, jak chociażby Arcam, czy Cambridge Audio.
Dodaj komentarz