PSB Alpha – nowa odsłona głośników PSB

PSB Alpha P3
PSB Alpha P3

PSB Alpha pojawia się na rynku w nowej odsłonie.

PSB Speakers, znany i ceniony już od wielu dekad producent wysokiej klasy kolumn głośnikowych, wprowadził całkowicie nową serię głośników Alpha Seria ta,  podobnie jak pierwowzór zapewnia fantastyczne możliwości. Całą gamę tworzą cztery modele: kompaktowe monitory P3 i P5, głośnik kanału centralnego C10 oraz wolnostojąca kolumna T20. Wszystkie dostępne są w jednej z dwóch wersji wykończenia: orzech lub czarny jesion.

Historia serii PSB Alpha

PSB swoją pierwszą serię Alpha wprowadził w 1991 r. mając jeden główny cel: stworzyć atrakcyjne cenowo kolumny głośnikowe, które w pierwszej kolejności skupiają się na jakości brzmienia. Wykorzystując efekty badań, które założyciel PSB Paul Barton prowadził przez wiele lat w Canadian National Research Council (NRC), pierwsze głośniki Alpha wygrywały niemal każdy test porównawczy i uzyskały wiele pięciogwiazdkowych recenzji. Odpowiadając na zapotrzebowanie ze strony rynku, firma PSB odświeżyła swoją serię Alpha wprowadzając cztery modele. Są one całkowicie nowymi konstrukcjami, zachowując jednak oryginalne koncepcje Paula Bartona. Dzisiejsze Alphy w pełni korzystają z doskonalszych materiałów oraz technik produkcji. Nie wspominając o dodatkowych 30 latach doświadczenia. Dzięki czemu PSB może zaoferować naturalnie brzmiące głośniki wyróżniające się eleganckim wzornictwem. A ponadto kosztujące mniej niż oryginalne Alphy po uwzględnieniu czynnika inflacji.

W nowej serii Alpha modele P3 i P5 są klasycznymi dwudrożnymi kolumnami podstawkowymi. Ponadto są równocześnie kompaktowe i bardzo wszechstronne. Możemy je ustawić na podstawce, półce bądź blacie biurka lub stołu. A w kinie domowym sprawdzają się równie dobrze jak w stereo. Wolnostojącą T20 wyróżnia dodatkowy głośnik niskotonowy. Mimo swojej większej obudowy model ten zajmuje niewielką powierzchnię. Głośnik kanału centralnego C10 znajdzie zastosowanie jako głośnik obsługujący dialogi w systemie kina domowego, bądź też wykorzystany przy słuchaniu muzyki.

PSB Alpha T20
PSB Alpha T20

Udoskonalone przetworniki i materiały

Z myślą o nowych modelach serii Alpha, firma PSB opracowała dwa nowe głośniki niskotonowe. To jednostki o średnicy 114 mm i 133 mm, które wyposażone są w dwuwarstwowe cewki z mocnymi magnesami. W efekcie mogą zagwarantować niskie zniekształcenia i wysokie poziomy wyjściowe. Membrany wykonane są ze specjalnej teksturowanej mieszanki polipropylenowej. Mieszanka ta która chroni membranę przed break-up’em i rozszerza odpowiedź częstotliwościową. Ułatwia to płynną integrację z przetwornikiem wysokotonowym.

Nowy tweeter (19 mm) wykorzystywany jest w każdym z czterech modeli. Głośnik chłodzony jest ferrofluidem i ma magnes neodymowy. Magnes ten zapewnia wysoką czułość i dużą moc. Falowód pomaga dopasować odpowiedź głośnika w pobliżu częstotliwości podziału zwrotnicy. Dzięki temu uzyskano płynne przejście pomiędzy nim i jednostką niskotonową. Warto odnotować, że w niektórych modelach tweeter znajduje się poniżej głośnika basowego. Takie rozwiązanie,w połączeniu z precyzyjnie zaprojektowaną zwrotnicą, zapewnia jednolite pole dźwięku niezależnie od tego, czy słuchacz siedzi czy stoi.

Zwrotnica to niezwykle złożona konstrukcja filtra akustycznego Linkwitza-Rileya czwartego rzędu. Wykorzystywana jest nie tylko do uzyskania idealnego połączenia pasma dźwiękowego pomiędzy przetwornikami. Zapewnia ona też niskie zniekształcenia nawet przy wysokich poziomach ciśnienia dźwięku. Tak wyrafinowana zwrotnica jest czymś wyjątkowym w przypadku kolumn głośnikowych z tak przystępnego przedziału cenowego.

PSB Alpha P3
PSB Alpha P3

Precyzyjnie dobrane obudowy

Obudowy są często niedoceniane w kwestii ich znaczenia dla uzyskania wysokiej jakości brzmienia. Każdy z nowych modeli serii Alpha ma unikatową kombinację grubości ścianek i wzmocnień. Zapewnia to kontrolę rezonansów i tworzy idealną platformę dla pracy przetworników. Warto zauważyć, że wewnętrzny materiał tłumiący został opracowany specjalnie w tym celu.  Jest on efektem wieloletnich prac przy tworzeniu dużo droższych kolumn głośnikowych PSB. Dodatkowo materiał ten został precyzyjnie rozmieszczony dla uzyskania optymalnej efektywności.  Wysokiej klasy precyzyjnie obrabiane obudowy, z wykończeniem imitującym czarny jesion lub orzech, wyposażone zostały w magnetyczny system mocowania maskownic, aby dodatkowo uatrakcyjnić ponadczasowe wzornictwo modeli z tej serii. Nawet maskownica jest wyjątkowa, ponieważ pozostaje „przezroczysta” dźwiękowo, nie zmieniając brzmienia kolumny po jej założeniu.

PSB Alpha C10
PSB Alpha C10

„Kolumny głośnikowe PSB Alpha były jednymi z najpopularniejszych głośników, jakie kiedykolwiek stworzyliśmy, dlatego wciąż otrzymywaliśmy prośby od zainteresowanych osób, abyśmy opracowali nowszą i udoskonaloną serię. Oryginalne Alphy były bardzo dobre w swoim czasie, więc to było trudne zadanie” – wyjaśnia Paul Barton, założyciel i główny projektant PSB. „Jednak poprzez wykorzystanie nowych materiałów i technik projektowych, jak również zaawansowanych możliwości produkcji, najnowsze modele Alpha są znaczącym udoskonaleniem w stosunku do oryginałów, zarówno pod względem wzornictwa, brzmienia, jak i wartości”.

Najważniejsze cechy kolumn głośnikowych z nowej serii Alpha:

  • 19-milimetrowa aluminiowa kopułka wysokotonowa z magnesem neodymowym.
  • Przetworniki niskotonowe ze strukturalnymi membranami polipropylenowymi i gumowym zawieszeniem.
  • Wersje wykończeniowe imitujące orzech i czarny jesion.
  • Pozłacane złącza głośnikowe zapewniające możliwość podłączenia przewodów na pięć sposobów.
  • Konstrukcja i finalne dostrojenie opracowane przez Paula Bartona.

Dystybutor: AudioKlan http://www.audioklan.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*