Primary Control – gramofon i ramiona gramofonowe z Holandii

Primary Control

Primary Control to holenderska firma produkująca wysokiej klasy ramiona gramofonowe: Arrow , Reference, Gravity i FCL oraz gramofon z bezpośrednim napędem o nazwie Kinea. I własnie wchodzi ona na nasz rodzimy rynek ze swoją ofertą. Ofertą, która może nie jest bardzo szeroka, lecz jest z pewnością bardzo ciekawa.

Warto nadmienić, iż gramofony z napędem bezpośrednim to od wielu lat mocno niedoceniana technologia. Po “zalaniu” rynku tanimi gramofonami z takim napędem i jednocześnie wysokim momentem obrotowym w latach 70-tyc i 80-tych ten rodzaj konstrukcji niemalże całkowicie zniknął z rynku High-End. Zespół Primary Control uznał jednak, że ta niechęć rynku audio do gramofonów o bezpośrednim napędzie jest nieuzasadniona. Dlatego też powstał gramofon Primary Control Kinea, który sprowadza z powrotem technologię bezpośredniego napędu o niskim momencie obrotowym i wynosi ją na szczyt jej możliwości.

Firma oferuje do swojego gramofonu ramiona spełniające założenia konstrukcji unipivot a jednocześnie wolne od jej wad. Przy czym zdecydowanie najciekwsze są ramiona Gravity oraz FCL. Zastosowano w w nich łożystko magnetyczne (w ramieniu Gravity) i elektromagnetyczne (w ramieniu FCL). W przypadku tego ostatniego skrót “FCL” to skrót od “field-coil”. Bo dokładnie taki typ łożyskowania jest użyty w ramieniu FCL. I jest to jednocześnie pierwsze tego typu ramie na świecie.  Jednocześnie obsługa tych ramion przypomina tę znaną z ramion z łożyskami kulkowymi.

Primary Control

Oczywiście do ramienia FCL dostajemy osobny zasilacz, bo pamiętajmy, iż łożyskowanie FCL polega na tym, iż pole magnetyczne w łożysku generowane jest nie przez magnes, a przez elektromagnes. Jest to dokładnie taka sama koncepcja, jak w przetwornikach typu “field-coil”, które w wielu kręgach uznawane są za najlepszą z możliwych opcji.

Primary Control

Bernd Hemmen, wizjoner stojący za marką PrimaryControl, widzi swoją twórczość w dziedzinie High-End’owego audio, jako formę ekspresji samego siebie. W połączeniu z ponadczasowym designem, jego celem jest tworzenie przedmiotów, które mówią same za siebie i potrafią odtwarzać muzykę na najwyższym możliwym poziomie.

Dystrybutorem marki Primary Control jest wrocławska Galeria Audio

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*