Falcon Acoustics na polskim rynku

Facon Acoustics

Na nasz rynek weszły produkty brytyjskiej firmy Falcon Acoustics. Firma Falcon została założona w 1972 roku (jako Falcon Electronics) przez Malcolma Jones’a, pierwszego pracownika firmy KEF i projektanta takich głośników jak B139, B200, B110, T15, T27. Jones opuścił KEF-a w 1974 po zakończeniu projektu Reference Series 104 i skupił się wyłącznie na pracy we własnej firmie.

Falcon – wieloletnie doświadczenie na rynku

Pierwotnie profil działalności miał się koncentrować na sprzedaży podzespołów na rynek DIY. Oprócz tego rozwinęły się też pokrewne rodzaje działalności. Opracowano szereg kitów głośnikowych. Poza tym na dużą skalę rozwinęła się produkcja cewek na rdzeniu ferrytowym. W latach 1980-tych i 90-tych nawijano setki tysięcy cewek rocznie i sprzedawano je do wielu producentów kolumn. Obecnie Falcon jest największym dostawcą głośników w Wielkiej Brytanii. Nade wszystko, Falcon był firmą rodzinną prowadzona przez Valerie i Malcolma Jones. Następnie po śmierci Valerie w 2008 roku Malcolm przeszedł na emeryturę w 2009, a firmę przejął Jerry Bloomfield. Malcolm zachował jednak związek z firmą jako konsultant.

Facon Acoustics

LS3/5a – pierwszy model firmy na naszym rynku

Pierwszym modelem Falcona na naszym rynku jest LS3/5a. Te zestawy głośnikowe są produkowane na licencji BBC przez różne firmy. Falcon Acoustics podkreśla jednak unikalny charakter swojej wersji. Korzystając z doświadczenia Malcolma Jones’a zapewniono, że są to jedyne LS3/5a w pełni zgodne ze specyfikacją z lat 1970-tych, aczkolwiek wykonane precyzyjniej niż dawne oryginały. Pracują w nich produkowane w Wielkiej Brytanii głośniki Falcon B110 oraz Falcon T27, zaprojektowane przez Malcolma Jones’a, który projektował też oryginalne głośniki KEF B110 i KEF T27. Obudowa zamknięta jest wykonana ze sklejki i drewna bukowego.

Facon Acoustics

Kolumny mają impedancję nominalną 15Ω, efektywność 83dB/2,83V. Kolumny Falcon BBC LS3/5a wykończone są w fornirach naturalnych. Warianty standardowe to European Cherry, European Walnut oraz European Elm. Warianty premium to Rosewood, European Yew oraz Butt Burr Walnut. Cena za LS3/5a w wykończniu stanardowym to 11.990 złotych, a za kolumny w wykończeniu premium 12.490 złotych. Cena dedykowanych podstawek to 4.490 złotych. Dystrybutor planuje też wprowadzenie na nasz rynek pozostałych modeli kolumn Falcona, trzech należących do serii R.A.M Studio oraz szczytowego modelu Falcon Reference.

Facon Acoustics

Dystrybucją Falcon Acoustics zajmuje się Audio Atelier https://www.audioatelier.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*