ELAC Alchemy – nowa linia elektroniki

ELAC Alchemy

ELAC Alchemy zapoczątkowuje kolejny rozdział w wykorzystywaniu najnowszych technologii. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom te najnowsze konstrukcje redefiniują jakość, z której słyną produkty z linii Alchemy. Dzięki czemu gwarantują one dźwięk i perfekcję wykonania daleko wykraczające poza cenę urządzeń.

ELAC Alchemy – trzy modele 

Nową serię Alchemy tworzą trzy modele: DDP-2, będący połączeniem przetwornika c/a, przedwzmacniacza i cyfrowego streamera, wzmacniacz mocy DPA-2 oraz przedwzmacniacz gramofonowy PPA-2. Każdy z tych komponentów udostępnia użytkownikom przemyślane funkcje i rozwiązania pożądane przez wymagających audiofilów. Wśród nich znajdziemy m.in. dyskretną implementację zasilania, wzmocnienia i obróbki sygnału. A wszystko po to, aby zapewnić najlepszy w swojej klasie dźwięk. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu ELAC-a w tworzeniu utytułowanych produktów analogowych i cyfrowych seria Alchemy wyznacza nowy standard jakości w świecie audio klasy high-end.

U podstaw niesamowitych możliwości Alchemy leży perfekcyjna dbałość projektantów o jakość dźwięku. Jednymi z kluczowych czynników są parametry i tolerancja. Dlatego też elementy takie jak transformatory toroidalne zostały stworzone specjalnie z myślą o tej serii. Ponadto we wszystkich trzech modelach znajdziemy ramy wykonane ze stali narzędziowej, rozciągające się na całą szerokość urządzeń, a także frezowane płyty czołowe z aluminium.

ELAC Alchemy DDP-2

Najwszechstronniejszą konstrukcją z nowej serii Alchemy jest model DDP-2. Pełni on rolę przetwornika cyfrowo-analogowego, przedwzmacniacza i cyfrowego odtwarzacza strumieniowego. We wnętrzu urządzenia projektanci umieścili moduł Dual DAC 384 kHz/32 bity. pracujący w cyfrowo zbalansowanym trybie. DDP-2 obsługuje m.in. formaty DSD (aż do 4x) oraz MQA i pozwala na zwiększenie rozdzielczości z 16 do 24 bitów oraz z 24 do32 bitów. Poza tym konfigurowalny up-sampling umożliwia zwiększenie częstotliwości próbkowania do 384 kHz.

ELAC Alchemy DDP-2

Wygodę użytkowania urządzenia zwiększa dostęp do powszechnie wykorzystywanej łączności bezprzewodowej Bluetooth, a także kompatybilność z AirPlay. Dzięki temu użytkownik może z łatwością odtwarzać swoją ulubioną muzykę wprost ze źródła wyposażonego w moduł Bluetooth, a także z urządzeń  Apple. Funkcjonalność DDP-2 zwiększają wbudowany Spotify Connect i obsługa Roon.

W sekcji przedwzmacniacza projektanci zastosowali cyfrowo kontrolowaną analogową regulację głośności. Sama obsługa urządzenia może odbywać się m.in. poprzez port Ethernet, który również wykorzystywany jest do aktualizacji oprogramowania. Konfigurację z kolei można przeprowadzać przy wykorzystaniu aplikacji na systemy iOS lub Android. Z myślą o miłośnikach kina domowego projektanci wzbogacili DDP-2 o tryb home-theater bypass.

ELAC Alchemy DPA-2

W uzyskaniu referencyjnego poziomu dynamiki muzyki pomaga wzmacniacz mocy DPA-2. To zasługa konstrukcji urządzenia, łączącej układ Class A zbudowany w oparciu o tranzystory FET z liniowym zasilaniem z transformatorem toroidalnym. Wyjściowa moc urządzenia nie tylko jest ogromna, lecz także łatwo konfigurowalna pod kątem potrzeb dowolnego systemu audio. Dostarczając 350 W na kanał w trybie stereo wzmacniacz Alchemy można z łatwością zmostkować, aby uzyskać 650 W w trybie mono, co jest wystarczającą wartością do wysterowania nawet najbardziej wymagających prądowo kolumn głośnikowych.

Funkcjonalność urządzenia zwiększa możliwość wyboru trybu wzmocnienia wysoki/niski, co ułatwia dopasowanie końcówki mocy do przedwzmacniacza. DPA-2 jest w pełni zbalansowaną konstrukcją od wejścia do wyjścia i wykorzystuje ultra-niskoszumowe regulatory napięcia. Stopień wyjściowy został stworzony w oparciu o układ PWM Class D. Wartość mocy wyjściowej prezentowana jest na czytelnym wyświetlaczu LCD. Z myślą o wymagających użytkownikach projektanci wzbogacili urządzenie o wejście wyzwalacza 12 V oraz tryb pass-through.

ELAC Alchemy PPA-2

Alchemy PPA-2 to doskonale wyposażony przedwzmacniacz gramofonowy, który wykorzystuje w pełni analogowe stopnie wzmocnienia FET i korekcji EQ, aby przekształcić mikroskopijne rowki płyt winylowych w oszałamiająco realistyczną muzykę. Jednym z elementów wyróżniających urządzenie jest przydatny, choć dość rzadko stosowany filtr Rumble. Jego zadaniem jest eliminowanie sprzężenia akustycznego o charakterze dudniącym, powodowanym najniższymi częstotliwościami odtwarzanymi przez głośniki.

Elac_Alchemy_PPA-2

Jak przystało na wysokiej klasy urządzenie, Alchemy PPA-2 jest zapewnia dostęp do szeregu użytecznych funkcji i rozwiązań. Użytkownik ma do dyspozycji m.in.  przełącznik trybu pracy Stereo lub Mono. Jest też oczywiście przełącznik wzmocnienia MM lub MC dla każdego kanału. Obciążenie MC można płynnie regulować w zakresie od 5 do 999 omów. Niezwykle precyzyjna korekcja RIAA wykorzystuje metalizowane rezystory 0,1%. A także wyselekcjonowane kondensatory polistyrenowe 1% i metalizowane polipropylenowe.

Potwierdzeniem ekstremalnej dbałości o szczegóły jest zastosowanie ekranowanego wewnętrznie transformatora toroidalnego. Ponadto użyto liniowego zasilania, co pozwala zachować bardzo niskie pole promieniowania szumu. Ponadto zastosowany w urządzeniu mikrokontroler można całkowicie wyłączyć podczas normalnej pracy, aby wyeliminować jakikolwiek szum zegara. Podobnie jak pozostałe modele z nowej serii Alchemy, PPA-2 wyposażony jest w wejście wyzwalacza 12 V.

 

Dystrybotorem firmy ELAC jest firma AudioKlan http://www.audioklan.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*