Creek Audio wraca na nasz rynek

Creek Voyage i20

Creek Audio to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i można też rzec, że kultowych i klasycznych zarazem brytyjskich marek. Firma ta rozpoczęła swoją działalność od wprowadzonego na rynek w 1982 wzmacniaccza CAS4040. I tak naprawdę już wtedy zaczeła  bezpośrednio stawać w szranki ze swoją rodzimą, bardziej wtedy znaną, konkurencją. Czyli z firmami tak renomowanymi, jak chociażby NAD czy Musical Fidelity.

Z kolei na naszym, rodzinym rynku marka ta stała się znana dzięki serii 43 – i tutaj oczywiście mowa przede wszystkim o znakomitym wzmacniaczu 4330, tunerze T43 oraz odtwarzaczu CD43. Potem oczywiście wprowadzono serię 50, czyli wzmacniacze zinegrowane 5250, które póżniej ustąpiły miejsca modelom Destiny i Evolution.

Dzisiaj natomiast Creek Audio ma nam do zaoferowania cztery produkty: wzmacniacz zintegorwany i DAC Voyage i20, odtwarzacz CD i DAC Voyage CD oraz przedwzmacniacz gramofonowy OBH-8MK2 oraz moduł przedwzmacniacza gramofonowego Sequel-MK4.

Firma jak widać – postawiła na minimalizm ale też i specjalizację w nowej linii Voyage.

Creek Audio Voyage i20 – wzmacniacz zintegrowany i przetwornik cyfrowo-analogowy

Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że to kolejne urządzenie integrujące wzmacniacz stereo z przetwornikiem, jednakże szybko okaże się, że tak nie jest, gdy zajrzymy do środka. Przede wszystkim w czasach, gdy producenci tak ochoczo sięgają po gotowe moduły w klasie D tutaj mamy – niespodzianka – klasyczną, liniową (analogową chciałoby się powiedzieć) końcówkę mocy. I tej mocy jest przy tym całkiem sporo, bo 120W na kanał przy obciążeniu 8 omów. A żeby było ciekawiej, wzmacniacz tę moc podwaja na dwa razy mniejszym obciążeniu – zatem zgodnie z wiadomym prawem, o którym wiele urządzeń zdaje się dzisiaj zapominać. Mamy więc 240W przy 4 omach, na kanał, i to  jednocześnie, przy maksymalnym wysterowaniu obu kanałów.

Creek Voyage i20

Taki wzrost mocy na niższym obciążeniu świadczy całkiem nieźle o zastosowanym zasilaczu. Tutaj zaś kolejne zaskoczenie – mamy zasilacz impulsowy (SMPS), który został specjalnie zaprojektowany dla tego wzmacniacza. I jest to w dodatku (SMPS to niejako wymusza) zasilacz stabilizowany. Innymi słowy – producent poszedł nie dość że nieco pod prąd, to jeszcze dość odważną drogą. Całościowego obrazu dopełnia wbudowany przetwornik obsługujący gęste formaty. Jest też nawet Bluetooth obsługujący aptX HD.

Creek Voyage i20

Creek Audio Voyage CD – odtwarzacz i DAC

Drugim produktem w nowej serii Voyage jest urządzenie już nieco bardziej standardowe w swojej funkcjonalności – czyli odtwarzacz CD z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Producent zdecydował się tutaj na użycie kości firmy AKM, czyli AK4493EQ, zaś napęd CD jest typu szczelinowego. Wejście USB Class 2 bazuje na ośmio-rdzeniowym układzie XMOS. Jest też regulacja głośności (producent deklaruje, że “non-decimating”, czyli nie obniżająca rozdzielczości), którą można pominąć przełącznikiem na tylnym panelu.

Creek Voyage CD
Oprócz – co oczywiste – odtwarzania płyt, Voyage CD wspiera jako DAC wszystkie gęste formaty, wraz z DSD512 oraz PCM do 384 KHz. Dodatkowo Creek zamieścił w tym urządzeniu kilka swoich autorskich rozwiązań, jak chociażby wbudowana filtracja zasilania. W przypadku Voyage CD zasilacz zaprojektowano tak, aby filtrował on wszystkie szumy i zakłócenia z sieci energetycznej. Dzięki temu nie musimy tutaj stosować drogich nierzadko kondycjonerów – producent już o to zadbał.

Jeszcze jedna ważna rzecz – wyjście zbalansowane i w pełni zbalansowany tor analogowy. Czyli wszystko zgodnie ze sztuką.

Creek Voyage CD

Ceny urządzeń kształtują się następująco: Voyage i20 – 22290 PLN, Voyage CD – 12790 PLN. Produkty firmy Creek Audio dostępne są w salonie Planeta Dźwięku

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*