Audio-Technica AT-ART9XI i AT-ART9XA – nowe referencyjne wkładki gramofonowe

Audio-Technica AT-ART9XA

Audio-Technica AT-ART9XI i AT-ART9XA to dwie nowe, referencyjne wkładki gramofonowe od japońskiego producenta. Pierwsza z nich jest wkładką z rdzeniem magnetycznym i zastępuje model AT-ART9. Druga z nowości, będąca następcą AT-ART7, wykorzystuje rdzeń niemagnetyczny. Wspólną cechą obu nowych wkładek jest zastosowanie autorskiego referencyjnego przetwornika ART (Audio-Technica Reference Transducer). ART to komponent, który Audio-Technica stosuje wyłącznie w swoich wkładkach klasy premium.

Audio-Technica AT-ART9XA

W uzyskaniu najwyższej możliwej jakości dźwięku pomagają topowe igły mocowane do wytrzymałego wspornika z boru o średnicy 0,28 mm – igła ze specjalnym szlifem liniowym SLC (Special Line Contact) w AT-ART9XI oraz igła ze szlifem Shibata w AT-ART9XA.

Jednym z kluczowych elementów flagowej wkładki AT-ART9XI jest specjalny układ magnetyczny, na który składają się magnes neodymowy i jarzmo z permenduru. Całość optymalizuje energię w szczelinie magnetycznej, gdzie zlokalizowane są cewki generatora i dostarcza napięcie wyjściowe na poziomie 0,5 mV (1 kHz, 5 cm/s). W efekcie wkładka odwzorowuje nawet najdelikatniejsze emocje muzyczne przy równoczesnym zapewnieniu dynamiki dźwięku.

Audio-Technica AT-ART9XI

AT-ART9XA jest także wysokiej klasy wkładką, która wykorzystując rdzeń niemagnetyczny oferuje ponadprzeciętne właściwości dźwiękowe w porównaniu z powszechnie wykorzystywanymi wkładkami MC z rdzeniem magnetycznym. Brak zniekształceń magnetycznych przekłada się na naturalną barwę brzmienia i precyzyjne pole dźwiękowe. Co więcej, projektantom udało się w dużym stopniu przezwyciężyć problem wkładek z rdzeniem niemagnetycznym, tj. poziom napięcia wyjściowego. AT-ART9XA, wykorzystując nowo opracowaną ruchomą część o ulepszonym napięciu wyjściowym oraz magnes neodymowy i jarzmo z permenduru, dostarcza napięcie wyjściowe o wartości 0,2 mV (1 kHz, 5 cm/s).

Audio-Technica AT-ART9XA

W obu wkładkach projektanci zastosowali układ z dwoma ruchomymi cewkami, które po zamocowaniu tworzą kształt odwróconej litery V. Dzięki temu rozwiązaniu AT-ART9XI i AT-ART9XA mogą pochwalić się wysoką wartością separacji i szeroką odpowiedzią, co skutkuje wyraźną lokalizacją źródeł dźwięku oraz minimalnymi zniekształceniami.

Zarówno AT-ART9XI, jak i AT-ART9XA, wykorzystują aluminiową podstawę oraz hybrydową obudowę. Podstawa wspiera układ magnetyczny i system drgający, zapewniając doskonałą stabilność odtwarzania. Z kolei hybrydowa obudowa, łącząca obrobione aluminium z tworzywem sztucznym o wysokiej sztywności, redukuje niepożądany rezonans pasożytniczy, zapewniając wysoką jakość dźwięku.

Montaż wkładek ułatwiają gwintowane otwory w obudowach. Dzięki nim wkładkę można przykręcić do główki lub zintegrowanego ramienia za pomocą dwóch śrub bez konieczności stosowania nakrętek. Wkładki gramofonowe MC Audio-Technica AT-ART9XI i AT-ART9XA będą dostępne w sprzedaży na przełomie września i października. Poglądowe ceny detaliczne obu modeli wyniosą 7499 zł/sztuka.

Dystryburor: AudioKlan http://www.audioklan.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*